(Nie) od razu Lidu zbudowano

Nie raz wspominałem już, że kampus i jego okolice zmieniły się dość radykalnie w ciągu ostatnich pięciu lat. Oczywiście mógłbym opowiadać o zmianach długo, ale nie ma większego sensu. Sami popatrzcie na Bramę Wschodnią i to co co było (a raczej czego nie było) za nią.

Aktualizacja (05 sierpnia 2014)

Wśród zdjęć sprzed 5 lat znalazłem jeszcze jedno pokazujące tym razem z bliska sytuację za bramą. Spójrzcie, że droga prowadząca do Fuling (w prawo) jest jeszcze zablokowana, a na wzgórzu gnieździ się koparka.

Tuż za Bramą Wschodnią (widok z lipca 2009)

Tuż za Bramą Wschodnią (widok z lipca 2009)

Co było, a nie jest…

涪陵职业教育中心 Budynek Centrum Szkolenia Zawodowego w Fuling  (od strony wschodniej)

涪陵职业教育中心 Budynek Centrum Szkolenia Zawodowego w Fuling (od strony wschodniej). Druga strona widoczna jest na porównaniu powyżej

To, co widniało po prawej stronie, na mapach Baidu nadal oznaczone jest jako 马鞍山, czyli Góra Ma’an [Ma’an to osada na północny zachód od Lidu, jakieś dwa kilometry od Bramy Północnej]… Cóż, góra w Chinach to nie problem. Ten ogromny gmach i budynki po prawej, czyli była góra, to szkoła wyższa i jej akademiki oraz fragment szkoły pielęgniarskiej, którą odwiedziłem jakiś czas temu. Poniżej znajdziecie zestawienie sytuacji z 2009, zdjęcia teren góry Ma’an, oraz panoramę obecnego obszaru budowy. Wiadomo, trzeba budować, i nie można przeciągać realizacji projektów w nieskończoność, ale w Chinach wartym uwagi jest fakt, że tu nie ma znaczenia, czy nowy projekt ma powstać w górach (które zostaną zrównane) czy na zboczu (które zostanie ścięte i  zabetonowane) czy na płaskim terenie. Tu wszystko zajmuje tyle samo czasu. A potem po roku, trzeba robić remont, a po kilkunastu latach zerować z terenem i budować od nowa, albo tłumaczyć się, jak to błoto, albo zwały skalne mogły zrównać z ziemią pół wsi.

Na własnym podwórku

Pierwsze zdjęcie (od góry), to panorama z czerwca 2014. Wdać na niej, od lewej, budynki mieszkalne, budynki Centrum Szkolenia Zawodowego, a daleko na lewo fragmenty Szkoły Pielęgniarskiej. Myślę, że oprócz porównania ze wstępu, największą różnicę pokazuje zdjęcie nr 1 z drugiego rzędu (i odpowiadający mu fragment z panoramy). Reszta terenu, w kierunku punktu 3, to wyrównanie terenu do ulicy widocznej na zdjęciu 3 w drugim rzędzie. Trzeci rząd to wycinki map google i bing – satelitarne zdjęcia obrazują, jak wyglądał teren przed (i w trakcie wyrównywania) gruntu pod budowę. Obszar oznaczony nr 2 widocznie różni się od reszty kolorem. W okół jest (jeszcze) zieleń, a tam, pod budowę Centrum, robiono mapę na brązowo. Zestawienie zdjęć terenów sprzed bramy Wschodniej kampusy YZNU z 2009 i 2014 roku.

Zestawienie zdjęć terenów sprzed bramy Wschodniej kampusy YZNU z 2009 i 2014 roku.

Pamiętam jak w lipcu 2009 do późnych godzin nocnych widoczne było światło i dochodzący z tamtą odgłos koparek. Myślę, że fakt szybkich budów w Chinach nie jest tylko moim odczuciem. Niedawno czytałem na jakimś fanpage’u lub blogu coś w stylu kilka punktów po których wiesz, że mieszkasz/ałeś w Chinach i jednym z nich było „budzisz się pewnego ranka i widzisz przed swoim oknem wieżowiec, który kilka dni temu jeszcze tam nie stał”. Ogólnie rzecz biorąc, nie mam nic przeciwko szybkiemu rozwojowi – w Polsce męczące są budowy ciągnące się latami, ale jeśli mamy je zestawić z tempem Chińskim (i często jakością pozostawiającą wiele do życzenia), albo budowaniem miast-duchów, do których nikt się nie wprowadza, albo też budowaniem czegokolwiek na terenie górskim, co równa się ze ścięciem/wycięciem w podnóżu góry dużego fragmentu i zabetonowaniem reszty, to wolę żółwie tempo. Kiedy w nie tak dawno jechałem z Chongqing przez Chengdu do Jiuzhaigou widziałem masę przydrożnych zboczy zabetonowanych, bo trzeba było ściąć połowę góry, to aż niemiło patrzeć.  Dla pokrzepienia serc, można napisać, że na tym samym odcinku drogi widziałem dużo więcej kolektorów słonecznych niż na trzykrotnie dłuższym odcinku w Polsce 😉 Może z czasem… Ps. Jeśli pięć lat nie przekonuje, to może niecałę4 miesiące i wyrównanie góry i pól uprawnych zobrazuje to nieco lepiej. Panorama, to stan z końca maja, zdjęcie po prawej kwiecień, zaś po lewej, to początek marca. Obecnie, lipiec, wszystko jest wyrównane do wieżowców w tle (tam powstanie najprawdopodobniej Brama Południowa).

Teren na południowej części kampusu, tu ma powstać jeszcze kilka budynków uczelni. Będą to ostatnie budynki kampusu w YZNU w Lidu

Teren na południowej części kampusu, tu ma powstać jeszcze kilka budynków uczelni. Będą to ostatnie budynki kampusu w YZNU w Lidu

Krzysiek (潘立夫)

Tłumacz, językoznawca, pasjonat języków, uwielbiający podróże i fotografie. Absolwent sinologii i anglistyki KUL. GVer

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *