Polska w chińskich wiadomościach
Wieczorny dziennik telewizyjny. Najpierw informacje z kraju, prowincji, a potem międzynarodowe. Te ostatnie są dla nas kluczowe.
Dobrze wiemy, co obecnie pali Europę. Ten temat nie jest pomijany także w chińskich mediach. Wczorajsza relacja z Europy, choć była krótka, to jednak wymowna. Po przedstawieniu obecnej sytuacji, o napływie migrantów do różnych krajów UE, dziennikarz przedstawił dwa nurty dzielące Europę. Te kraje, które chcą przyjąć imigrantów, oraz te, których obywatele ostro protestują przeciwko przyjęciu uchodźców.
Gdzie znalazła się Polska?
Odpowiedź prosta. Bezwzględnie w tej drugiej. Wraz z sąsiadami z południa, Czechami i Słowakami, zostaliśmy zaszufladkowani w tej relacji do grupy państw, których obywatele są, delikatnie mówiąc, antyimigracyjni. Kilkusekundowe kadry z marszu, który przeszedł ulicami Warszawy opatrzone komentarzem o niechęci do uchodźców. Potem wypowiedział się Czech albo Słowak, mówiący, że to nie są uchodźcy wojenni, ale imigranci zarobkowi, i nie chce, żeby zalali jego kraj.
Dla kontrastu pokazano Londyn i przemówienie brytyjskiego polityka
Polska oczami Chińczyków
Nie moją działką jest stwierdzić jaki obraz Polski i Polaków mają Chińczycy. Taka relacja w wieczornych wiadomościach (podejrzewam, że nie była to jedyna relacja i podobne słowa pewnie też nie padły tylko w TV) z pewnością nie tworzy dobrego wyobrażenia na temat Polaków. Z resztą jakiś miesiąc temu pojawiła się opracowana przez magazyn Foreign Policy mapka z „podpowiedziami” Baidu, chińskiego odpowiednika google. Wpisując w baidu frazę „Dlaczego [kraj/obywatele]…” Baidu podpowiadało resztę zapytania. Dziennikarze FP pokusili się o nazwanie tego „śmiesznymi stereotypami” i często „rasistowskimi”. Takie podpowiedzi wyszukiwarek wynikają z nauczenia wyszukiwarek często wyszukiwanych fraz. Zatem jeśli dla „Dlaczego Polska…” Baidu podpowiedziało „不喜欢中国…nienawidzi Chin”, to zastanawiam się jaka liczba osób wcześniej zadało to pytanie wujkowi Baidu.
Pierwsza podpowiedź dużo bardziej budująca: Dlaczego w czasach rozbioru Polski przez wielkie mocarstwa europejskie, Chopin wyjechał z Polski? Trzecie też historyczne: Dlaczego Polska została rozebrana przez Sowietów? A ostatnie to pytanie o SWIFT (widać, że robią przelewy do Polski)
Jak Kuba Bogu… Wchodzimy na google i piszemy: Dlaczego Chiny… – dlaczego chiny dominują w światowym pogłowiu trzody chlewnej. Pozostałe to pytanie o „państwo środka” i gospodarkę. Z kolei pytanie „Dlaczego Chińczycy…” wypluwa podpowiedzi o kolor skóry, kształt oczy lub jedzenie pałeczkami.
Skąd im się wzięło, że ich nie lubimy? Oby nie mieli więcej powodów do wyszukiwania odpowiedzi na to pytanie.
Najnowsze komentarze